Znaczenie i zastosowanie komunikacji HL7 w elektrokardiografach

HL7, Health Level Seven  to standard elektronicznej wymiany informacji w środowiskach medycznych. Głównym założeniem tego systemu jest szybka i wygodna wymiana informacji, zarówno na płaszczyźnie klinicznej, finansowej, jak i  administracyjnej. Dla ochrony zdrowia HL7 jest niezwykle znaczące.W sposób szczególny skupimy się na tym temacie, odnosząc się w tej kwestii do badań EKG. 

HL7 - co to jest?

HL7 jest to standard cyfrowej wymiany informacji w obrębie placówek medycznych. Stworzony został przez organizację HL7 w 1987 roku. Podstawą tego pomysłu miała być elektroniczna wymiana informacji w ochronie zdrowia. Działania tego standardu bazują na tekście ASCII, który to jest protokołem komunikacyjnym, jaki służy do wymiany danych medycznych, będąc używanym przez główne systemy szpitalne. W wersji 3.0 całość oparta jest na języku HTML, wykorzystując model obiektowy. 

Na HL7 składa się między innymi:

  • dostęp do danych
  • pobieranie danych
  • przesyłanie danych
  • sterowanie
  • pobieranie wyników
  • analiza i obserwacja kliniczna

Celem HL7 miało być stworzenie rozwiązania, które zagwarantuje odpowiednią komunikację między systemami medycznymi. Jego fenomenem jest pełna elastyczność, dzięki której możliwe są wszelkie działania na niemal wszystkich płaszczyznach funkcjonowania placówek szpitalnych. 

 hl7

Co składa się na HL7?

Na HL7 składa się między innymi:

  1. HL7 MDF - Message Development Framework

To kompletna, udokumentowana metodologia, której głównym założeniem jest rozwój specyfikacji wiadomości. 

      2. HL7 RIM Reference Information Model

To model statyczny, który dotyczy informacji o zdrowiu, jak również i o samej opiece zdrowotnej. Składają się na niego między innymi: diagramy klas, stan, przypadki użycia, interakcje. RIM tworzy między innymi:

  • Act - czynność
  • Participation - udział
  • Entity - jednostka
  • Role - rola
  • ActRelationship - powiązanie czynności
  • RoleLink - powiązanie ról
  1. HL7 CDA Clinical Document Architecture

To standard obejmujący kwestie związane ze składnią i semantyką dokumentów klinicznych.

  1. HL7 jako standardy opisujące wiadomości

Są to standardy dla v2.x i v3, określające wprowadzanie rozwiązań, które mają na celu poprawić jakość i wykorzystanie HL7.

  1. HL7 CCOW Clinical Context Object Workgroup

To standard, który służy synchronizacji odrębnych aplikacji w czasie rzeczywistym, wykorzystując w tym celu tak zwane ,,zarządzanie kontekstem”.

  1. HL7 MIF Model Interchange Format

To zbiór formatów HML, dzięki którym można stawiać na doskonałe przechowywanie i wymianę danych. 

  1. Składnia Arden

To język, który jest zatwierdzany przez ANSI. Jego zadaniem jest kodowanie wiedzy medycznej i przekazywanie jej między personel medyczny, a także między systemy informatyczne i instytucje. 

 

CardioTEKA - oprogramowanie HL7

HL7 wykorzystywane jest w sposób szczególny w kardiologii, tworząc doskonałe rozwiązanie dla aparatów EKG. Aby możliwa była więc szybka współpraca między elektrokardiografem, a innymi urządzeniami w placówce szpitalnej, kluczowe znaczenie odgrywa oprogramowanie HL7. 

CardioTeka to doskonały wybór dla niemal wszystkich placówek, w których liczy się szybkość przesyłanych informacji, doskonały podgląd przesłanego materiału i archiwizacja badań EKG na najwyższym poziomie. Dzięki takiemu oprogramowaniu można zarówno rejestrować badania EKG, analizować je, przesyłać dalej, jak również i archiwizować. Jedno rozwiązanie daje maksimum korzyści z jego użytkowania. Poprzez HL7 istnieje możliwość edytowania zarejestrowanych badań, ich opisów oraz dodawania danych pacjenta, aby móc mieć do nich pełen podgląd, w tym także online. Produkt taki pozwala odczytywać informacje z zapisu badań 1,3, 6 i 12 kanałowych  z aparatów serii AsCARD i rejestratorów holterowskich serii AsPEK. Co więcej, takie oprogramowanie HL7  odgrywa także w badaniu EKG niezwykle ważną rolę, bowiem automatycznie umożliwia dokonywanie wydruków wybranych zapisów EKG, ich opisów i danych pacjenta oraz przesyłanie ich dalej drogą elektroniczną. 

 medyczna baza hl7

Jaki jest cel wykorzystywania HL7?

Stworzenie HL7 miało na celu przede wszystkim korzystać z bezpiecznej i jednocześnie standaryzowanej informacji w obrębie placówek medycznym. Dzięki temu w łatwy, szybki i wygodny sposób można było przekazywać informacje między dostawcami usług medycznych, między pracownikami organizacji i poszczególnymi oddziałami szpitali. Poprzez HL7 zdecydowanie zwiększona została jakość opieki nad pacjentem, szybkie działanie w celu wykrycia choroby lub zastosowania leczenia, ale także i dostosowanie usług medycznych do panujących standardów europejskich, poprzez szybką wymianę informacji z odpowiednimi podmiotami. 

HL7 to przede wszystkim narodowy standard w obrębie przesyłania komunikatów w formie elektronicznej między urządzeniami dostawców i pracowników służby medycznej. To możliwość otrzymania łatwej i pełnej integracji standardów HL7 i programów komputerowych. 

 

Wybór aparatów elektrokardiograficznych

Sięgając po aparaty EKG, bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakich należy się skupić jest współpraca ich z oprogramowaniem HL7. Tylko bowiem dzięki temu można stawiać na nowoczesne rozwiązania, bez potrzeby korzystania z ,,historycznych rozwiązań. Kupując oprogramowanie CardioTEKA, to stanie się archiwum dla zapisanych badań EKG, a do tego pozwoli przesyłać dane w odpowiednie miejsca, bez potrzeby robienia tego osobiście. Dzięki takim rozwiązaniom, wystarczy wykonać zapis EKG w karetce pogotowia, by już po chwili znalazł się on w komputerze lekarza, który siedzi w gabinecie. Poprzez takie działanie, można wykonać EKG serca w gabinecie zabiegowym, po czym lekarz od razu otrzymuje je u siebie na sprzęcie komputerowym. Ma do niego pełen podgląd, może dokonać opisu zdjęcia, umieścić tam dane pacjenta, a następnie przesłać go dalej czy wydrukować.Jest to szczególnie istotne w dobie koronawirusa, gdzie liczy się szybkość działania, przy jednoczesnym jak najniższym kontakcie między ludźmi.

Z roku na rok aparaty elektrokardiograficzne oferują coraz to lepsze i bardziej unowocześnione rozwiązania. Mając więc wybór, czy postawić na sprzęt nowy czy używany, z pewnością choć droższy, to właśnie nowy będzie lepszym wyborem. Każdy bowiem nowy model posiada kolejne, warte uwagi funkcje, dzięki którym EKG może być jeszcze bardziej dokładne, szybkie i miarodajne. Dobrej jakości sprzęt powinien posiadać ekran pojemnościowy, który ułatwia dotykową obsługę, wspomnianą możliwość wykorzystania HL7, a także i dodatkowe funkcje, takie jak na przykład aparat EKG z pulsoksymetrem czy też aparat EKG ze spirometrem. 

Bez wątpienia HL7 odgrywa w świecie medycznym bardzo ważną rolę. To elektroniczny standard, bez jakiego dziś większość placówek nie byłaby w stanie prawidłowo funkcjonować. Jego fenomenem jest uniwersalizm, dzięki któremu może być wykorzystywany niemal przez wszystkie jednostki medyczne. 

© 2025 elektrokardiograf.com.pl.

Elektrokardiografy. Urządzenia do EKG. Sprzęt diagnostyczny do obrazowania pracy serca.